GRUPY PARAFIALNE

„obok zrzeszeń tradycyjnych, a niekiedy z ich korzeni, wyrosły nowe ruchy i stowarzyszenia, o specyficznym charakterze i celach: wielkie jest bowiem bogactwo i wielorakie zasoby, którymi Duch Święty ożywia Kościół; wielkie też są zdolności organizacyjne i wspaniałomyślność laikatu” („Christifideles laici” św. Jan Paweł II )

Grupy tworzą małe wspólnoty ludzi, którzy pragną pogłębiać swoją relację z Panem Bogiem. Za parafię na pierwszym miejscu odpowiedzialny jest ks. proboszcz ale każdy z nas parafian też odpowiada za wspólnotę. Dlatego każdy powinien czynić możliwie jak najwięcej dla duchowego rozwoju. Warto, aby kto tylko mógł zaangażował się czynnie w życie naszej parafii poprzez uczestnictwo w grupach. Obecność każdego z nas może je bardzo uzupełnić.

Choćby niewielkie zaangażowanie stanowi okazję do aktywnego włączenia się we wspólnotę Kościoła. Wszystkim działającym serdecznie dziękujemy i zapraszamy do uczestnictwa wszystkich chętnych.

Pamiętaj w swojej modlitwie o naszej parafii.

RADA PARAFIALNA

Nieodłącznym elementem dobrego funkcjonowania parafii jest Rada Parafialna. Stanowi ona grono osób służących księdzu proboszczowi w sprawach dotyczących całokształtu życia parafialnego. Jest organem doradczym i wspomagającym księdza proboszcza w pracy duszpasterskiej, w sprawach majątkowych i finansowych parafii. We Wrzawach jej działalność miała i ma szczególne znaczenie ze względu na dramatyczne losy lokalnego kościoła. Pod koniec II wojny światowej, w sierpniu 1944 r. spłonął tutejszy kościół, podpalony przez wycofujące się wojska niemieckie. Należało przystąpić do zorganizowania miejsca dla sprawowania kultu, a w perspektywie do budowy nowego kościoła. Zadanie zostało rozwiązane w ten sposób, że tymczasowo nabożeństwa odprawiane były na plebanii, a potem w budynku przedwojennego domu ludowego przystosowanego na potrzeby kościoła. Jednocześnie zaraz po zakończeniu wojny Rada Parafialna we współpracy z księdzem proboszczem Alojzym Sierżęgą czyni usilne starania o uzyskanie zezwolenia na budowę kościoła. Niestety sytuacja polityczna początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku uniemożliwiała realizację takiego zamierzenia. Dopiero przełom w 1956 roku dawał szansę na budowę kościoła. Sytuacja ta została należycie wykorzystana i przystąpiono do budowy nowej świątyni. Następuje czas gromadzenia funduszy, organizowanie dostaw materiałów, zapewnienie siły roboczej i bezpośredni udział w robotach budowlanych. Z tych wszystkich zadań Rada wywiązuje się znakomicie. Efektem jest nowy kościół oddany do użytku wiernych w 1961 r.
Potem następuje okres prac wykończeniowych wewnątrz budynku i w otoczeniu kościoła, który praktycznie trwa do dziś i jest głównym zadaniem obecnej Rady Parafialnej, powołanej do życia w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Rada ta w ścisłej współpracy z księdzem proboszczem jest inicjatorką i realizatorką szeregu zadań gospodarczych na rzecz kościoła i parafii.
Niewątpliwie podstawowym miejscem, gdzie uwidacznia się świadomość bycia członkiem Kościoła, jest wspólnota parafialna, stąd też potrzeba szczególnego zatroskania o jej życie, rozwój i codzienne funkcjonowanie. Rada Parafialna we Wrzawach starała się i nadal służy w miarę swoich sił podejmując bieżące tematy w trosce o dobro i rozwój tutejszej wspólnoty parafialnej.

Statut Rady Parafialnej
do góry


ŻYWY RÓŻANIEC

"Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólną odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła; jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca." (św. Jan Paweł II)

Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot w Lyonie w roku 1826. Napisała wtedy "Najważniejszą... rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich" – Każdy może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę.

W naszej parafii róże różańcowe działają od wielu lat.


do góry


SCHOLA

„Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać z radością” (św. Augustyn)

Schola w naszej parafii działa już od bardzo wielu lat jako grupa dziewcząt wspomagająca liturgię świąt oraz niedzielnej Mszy św. Opiekunką grupy jest organistka Renata Barbara Drozd.

Spotkania Scholi odbywają się raz w tygodniu. Schola jest otwarta dla wszystkich chętnych do śpiewania – serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież zainteresowane wspólną modlitwą przez śpiew.


do góry


LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

""Wasza służba przy ołtarzu jest nie tylko obowiązkiem, ale i wielkim zaszczytem, prawdziwą świętą posługą. ... W ten sposób podczas liturgii jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi "pomocnikami proboszcza". Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana." (św. Jan Paweł II)

Liturgiczna Służba Ołtarza dzieli się na następujące stopnie: ministrant, lektor, ceremoniarz. Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw. Lektor odczytuje podczas Mszy św. i nabożeństw czytania z Pisma Świętego. Ceremoniarz czuwa nad prawidłowym zorganizowaniem i przebiegiem liturgii.

W naszej parafii ministranci zawsze byli obecni przy ołtarzu. Spotkania odbywają się raz w miesiącu lub przed uroczystościami.


do góry


KOŁO STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓL WSD w SANDOMIERZU

"Istnieje dziś szczególna konieczność, aby rozpowszechniło się i utrwaliło przekonanie, że troska o powołanie jest łaską i odpowiedzialnością powierzoną wszystkim bez wyjątku członkom Kościoła. Sobór Watykański II bardzo wyraźnie stwierdził, że obowiązek budzenia powołań ciąży na całej społeczności chrześcijańskiej, która winna spełniać go przede wszystkim przez życie w pełni chrześcijańskie." ("Pastores dabo vobis" św. Jan Paweł II)

Koło Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu powstało w 2000r., podczas pobytu w naszej parafii Ks. Rektora Sandomierskiego Seminarium wraz z alumnami. Już w wtedy zgłosiło się wiele osób chcących swoją modlitwą i ofiarą wspomagać nasze Diecezjalne Seminarium. Koło działające przy naszej Parafii troszczy się o powołania kapłańskie, szczególnie z naszej wspólnoty parafialnej wspierając je modlitwą w kościele oraz w intencjach odmawianych samemu w domu. Przystąpić do Koła Przyjaciół można po wypełnieniu deklaracji członkowskiej.

Spotkania odbywają się na comiesięcznych modlitwach w kościele oraz spotkaniach opłatkowych gdzie członkowie otrzymują pismo redagowane przez alumnów pt. „Powołanie”. Warto nadmienić że każda środowa Msza św. w Seminarium odprawiana jest w intencji żywych i zmarłych członków Stowarzyszenia Przyjaciół WSD.


do góry